Kiek truks Karantinas Lietuvoje?

7 min. skaitinys apie įvesto karantino tikėtina trukmę, jo neigiamas pasekmes šeimos finansams, santykiams, sveikatai.

Visų pirma išsiaiškinkime, kas yra tas karantinas. Karantinas, tai laikinas visuomenės gyvenimo režimas, skirtas apsaugoti žmones nuo infekcinių ligų. Jo metu įvedami judėjimo laisvės ir/ar tiesioginių socialinių kontaktų apribojimai. Tokių apribojimų tikslas – sulėtinti virusinės ligos plitimą tarp žmonių identifikuojant sergančius ir juos išgydant. 

Kokios neigiamos karantino pasekmės mums?

  1. Yra suvaržoma mūsų judėjimo laisvė –turime leisti laiką namuose.
  2. Apribojamas mūsų tiesioginis bendravimas su kitais žmonėmis.
  3. Neturime galimybės dirbti ir gauti darbines pajamas (galioja didesnei žmonių daliai).
  4. Visą laiką (24/7) šeima turi leisti visi kartu. Dėl to santykiai tampa įtempti.
  5. Nėra aiškumo, kiek Karantinas truks ir kokios pasekmės bus mums, mūsų darbovietei, šaliai.

Visos šios neigiamos pasekmės sukelia mums Stresą. Kad dėl to nenukentėtų mūsų sveikata ir santykiai, turime imtis šių priemonių.

Visų pirma reikia įgauti AIŠKUMĄ. Nežinojimas, neaiškumas sukelia NESAUGUMO jausmą ir stipriai pakelia streso lygį. Tada mes turime save mobilizuoti, kad būtume pasirengę ir galėtume išvengti Pavojaus, kuris mums gresia. Ką turime žinoti, kad atsirastų Aiškumas? Atsakyti į svarbiausią klausimą

Kiek truks Karantinas Lietuvoje? 

Dabar (2020-03-25) Lietuvoje Karantinas buvo paskelbtas dviem savaitėms ir šiandien dar dviem savaitėm pratęstas įvedant griežtesnius suvaržymus su nedidelėmis užuominomis, kad gali būti pratęstas ir ilgiau.  Pirmojoje šalyje – Kinijos provincijose, kuriose pasireiškė virusas COVID-19, karantinas truko apie 3 mėn. Ir ten karantino sąlygos buvo labai griežtos- buvo uždrausta išeiti iš namų. Ir net dabar (straipsnio rašymo metu) karantino griežti apribojimai yra  sumažinti, tačiau jis visiškai nėra atšauktas.

Panagrinėkime, o kodėl yra skelbiamas karantinas?

Karantinas yra skelbiamas tam, kad virusu užsikrėtusių ir susirgusių žmonių kiekis būtų mažesnis per laiko vienetą. Tai leidžia sveikatos priežiūros sistemai išgydyti sunkiai susirgusius žmones (žiūr. 1 pav.) ir sumažinti mirtingumą.

Kiek truks Karantinas Mykolas Truncė Porų psichologas proognozuoja

1 pav. Infekuotų žmonių skaičiaus pokyčiai su ir be socialinės izoliacijos (karantino)

Jei sergančių žmonių skaičius yra didelis ir sveikatos priežiūros įstaigos nepajėgia jų priimti ir gydyti, tokiu atveju liga žmones įveikia ir jie miršta. Siekiant kiekvienam susirgusiam padėti įveikti ligą ir išvengti mirčių būtina sulėtinti viruso plitimą. Tam geriausia priemonė – apriboti tiesioginius žmonių kontaktus, t.y. įvesti karantiną. Kokie galimi užsikrėtusių ir susirgusių žmonių skaičiaus kitimo variantai įvairiais ligos plitimo stabdymo metodais galite pasižiūrėti ČIA (The Washington Post). Remiantis šiomis prognozėmis, įvedus karantiną reikės 49 dienų, kad didesnė dalis gyventojų persirgtų hipotetine liga.

Lietuvoje lengvos formos Karantinas yra įvestas  nuo 2020-03-15 dienos.  Lengvos formos, tai reiškia, kad  nėra visiškos uždraudimo išvykti iš namų, tad kai kurie verslai gali veikti, jei tai nėra susiję su dideliu žmonių susibūrimu. Nuo šiandien (2020-03-25) karantino sąlygos yra griežtinamos.

Be to, mes matome, jog žmonės Lietuvoje nesilaiko Karantino sąlygų ir vis tiek bendrauja tarpusavyje. Kokį tai turės poveikį? Užsikrėtusių virusu žmonių skaičius sparčiai išaugs ir greitai viršys sveikatos sistemos pajėgumus. Dėl to dalis susirgusių negalės gauti medicininės pagalbos ir bus ženkliai daugiau mirčių.

Kita ypatingai brangiai kainuosianti Lietuvos Sveikatos Apsaugos ministerijos klaida – netestuoti turinčių aukštą rizikos lygį užsikrėsti COVID-19 virusu žmonių (grįžusių iš užsienio, sveikatos priežiūros darbuotojų). Dabar testuojami tik jau sergantys (turintys viruso požymių).

Kaip užkirsti kelią viruso plitimui galėtume pasimokyti iš šiaurės Italijos miestelio Vo Euganeo veiksmų. Jie paskelbė karantiną dviem savaitėm ir testavo visus 3 300 gyventojų. Testavimo metu nustatyta, jog virusu sirgo 3 proc. gyventojų. Tačiau tik pusė infekuotų turėjo ligos požymius. Kita pusė net neįtarė, jog serga. Po dviejų savaičių šiame miestelyje infekuotų buvo tik 0,25 proc. gyventojų. Šiuos ligonius izoliavo, o miestelyje karantinas buvo atšauktas.

PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacijos) žinia pasauliui ir A. Verygai – „Testuoti, testuoti, testuoti“.

Tikiu, kad A. Veryga tai supranta, tačiau savo veiksmais daro visokias kliūtis, kad testavimas nevyktų ar vyktų kuo lėčiau. 2020-03-22 dieną kai kurie mobilaus testavimo punktai uždaryti, nes nebuvo reagentų testavimui.  Būdamas Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovu  jis neišdrįso paskelbti visuomenei, jog situacija kritinė ir reagentų testavimui trūksta. Žinodami tokią situaciją žmonės būtų ėmęsi papildomų atsargumo priemonių. Galiausiai verslas būtų ėmęsis testams reikalingų reagentų gamybos ir problemos nebūtų. Dabar gi, galime laukti ir didelio mirčių skaičiaus, ir ilgesnio karantino laikotarpio, ir papildomų milijardų mokesčių mokėtojų pinigų COVID-19 epidemijos pasekmėms neutralizuoti.

Na, bet turime, ką turime.

Tai Kiek truks Karantinas Lietuvoje?

Įvertinus tai, kad Karantinas nėra griežtas, kad neatsakingi žmonės nesilaiko socialinės izoliacijos, kad nėra testuojami nei grįžę iš užsienio (o tokių yra virš 10 tūkst.) , nei potencialūs sergantys, nei sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai, galime laukti, jog Karantinas Lietuvoje tęsis ne mažiau, nei 3 mėn. – iki 202-06-15.

Išbūti 3 mėnesius namie visiems šeimos nariams yra kitas didelis iššūkis. Būnant kartu ir negalint pasitraukti smurtas tarp sutuoktinių išaugs. Ne veltui policija ruošiasi buitinio smurto protrūkiui.

Toks ilgas laikas be darbinių pajamų (ar sumažintomis pajamomis) taip pat skatins konfliktus.

Kaip išvengti smurto ir sustiprinti poros santykius skaitykite sekančiame straipsnyje “Kaip sustiprinti poros santykius Karantino kalėjime ir išvengti skyrybų”

 

Mykolas Truncė

Porų psichologas, konsultantas, lektorius,

Šeimų išsaugojimo specialistas

+370 659 54009,

PoruPsichologas@gmail.com

Tapkite FB: Stipri šeima  draugu ir pirma(-s) gaukite naujienas porų santykių tema

Share Button
Kiek truks Karantinas Lietuvoje

Post navigation