Informacija apie nesaugumą ir kaip su tuo susijęs saugumo jausmas parengiau siekdamas papildyti informaciją, patalpintą puslapyje Psichologo konsultacija.
Neįmanoma pervertinti, kiek mums yra svarbus saugumo jausmas. Tai svarbiausia ir didžiausią poveikį mūsų elgesiui daranti jėga. Svarbiausios dedamosios, užtikrinančios mums saugumą yra: Saugumas dėl mūsų gyvybės; Saugumas dėl mūsų Finansinės padėties; Saugumas dėl Santykių su artimoje aplinkoje esančiais žmonėmis. Panagrinėkime, kas yra tas saugumo jausmas ir kas įtakoja, kad jaustumėmės saugūs vienu iš rimčiausiu išbandymų mūsų gyvenime – santykių krizės laikotarpiu.
Saugumo jausmas
Kad geriau suvokti, kiek svarbus mums saugumo jausmas, susipažinkime su jėgomis, įtakojančiomis į mūsų vertybių, nuostatų, mūsų asmeninių savybių formavimąsi bei elgesį. Žvilgtelėkite į piešinį žemiau, kad suprastumėte kokią vietą saugumo jausmas užima jėgų, įtakojančių mūsų elgesį hierarchijoje.
Kaip matome iš piešinio, žmogaus elgesį įtakoja šių keturių grupių jėgos:
- Saugumo poreikiai.
- Vertybės.
- Nuostatos.
- Norai.
Kiekviena iš šių jėgų grupių turi skirtingą įtaką mūsų elgesiui. Vaizdumo dėlei palyginkime tas jėgų grupes skirtingų balų kiekiu.
- Saugumo poreikių grupei priskirkime 1000 balų vertė.
- Vertybių grupei – 100 balų vertė.
- Nuostatų grupei – 10 balų vertė.
- Norų grupei – 1 balo vertė.
Panagrinėkime detaliau, kaip ir kiek Saugumo poreikių grupė turi įtakos mūsų saugumo jausmui.
Saugumo jausmas: Saugumo poreikių grupė
Saugumo poreikius sudaro trys labai svarbios dedamosios: Gyvybės saugumas, Santykių saugumas ir Finansinis saugumas. Žemiau esančiame piešinyje galime matyti šių sričių sąveiką.
Saugumo jausmas ir Sveikata
Jūs jausitės saugiai, jei Jūsų sveikata bus gera. Ir priešingai, jei Jūsų sveikata sušlubuos, visa kita nublanks ir nebeturės jokios reikšmės. Žinoma, saugumo jausmas dėl smarkiai pablogėjusios sveikatos gali visiškai pranykti. Tada vietoje saugumo jausmo atsiras baimės jausmas. Mūsų sveikatos sutrikimai mažina saugumo jausmą.
Santykių krizės metu patiriame didelį stresą, kuris atsiliepia mūsų kūne. Streso lygio testavimo duomenys rodo, kad smarkiai pašlijusių santykių metu mes 3-4 kartus viršijame streso lygio normą. Mes jaučiame skausmus širdies plote, širdies darbo sutrikimus,oro trūkumą, galvos skausmus, nerimą, nemigą, virškinimo sutrikimus, pykinimą, pokyčius odoje, nuovargį ir t.t. Visi šie simptomai, pasireiškiantys mūsų kūne yra mums neįprasti, o pasąmonė mums pastoviai duoda signalus, kad esame didžiuliame pavojuje. Dėl to, mes esami aktyvuoti veikti, visas kūnas yra didžiulėje įtampoje, tad negalime sukaupti dėmesio darbui, prastėja atmintis, negalime ir atsipalaiduoti, kad pailsėtume.
Santykių krizės metu patiriamo stipraus streso metu mažėja saugumo jausmas, nes pasireiškia ir kiti sutrikimai. Vienas jų – Emociniai sutrikimai, pasižymintys nuotaikų svyravimu, padidėjusiu nerimu, įtampa, pykčio, kaltės jausmų kaita, bejėgiškumu, nepasitikėjimu, išsiblaškymu, savivertės sumažėjimu. Kita grupė sutrikimų, – tai psichologiniai (mąstymo) ir negatyvių minčių: aš nevykėlis/nevykėlė, negaliu susidoroti, nežinau, ką daryti, aš nemanau, kad galėčiau tai išspręsti. Galiausiai prie viso to prisideda elgesio sutrikimai: padažnėjęs nesėkmių skaičius, padažnėjęs rūkymas, alkoholio vartojimas, miego įpročių pasikeitimas, intereso lytiniams santykiams praradimas, prastas laiko valdymas, sutrikusi kalba, dirglumas, nesirūpinimas savimi ir t.t.
Visi šie simptomai prasideda nuo pirmo karto, kai tik iškyla abejonės dėl to, ar teisingą partnerį pasirinkome, ar galėsime sutarti, o gal jau ir nebe. Simptomai, paskatindami vienas kitą, įtraukia mus į uždarą, save maitinantį ratą, kuriame būdami patiriame vis didesnius ir smarkesnius nepatogumus dėl blogėjančios sveikatos, emocijų sutrikimų, negatyvių minčių bei elgesio nukrypimo nuo normalaus. Visos šios nepageidaujamos pasekmės stipriai žaloja mūsų kūną bei psichiką ir, jei nenorime rimtai susirgti, turime skubiai kreiptis pagalbos į šeimos ir porų santykių psichologą, nes pačiam iš to užburto rato ištrūkti be skaudžių pasekmių nepavyks.
Saugumo jausmas ir Santykiai
Saugumo jausmas, susijęs su Santykiais krizės metu pažeidžiamas ypatingai. Pradedame abejoti žmogumi, kuriuo anksčiau pasitikėjome ir kuris mums ir teikė tą saugumo jausmą. Vien nuo tos minties, kad šalia gali nebūti artimiausio mums žmogaus, kuriuo anksčiau taip pasitikėjome, kyla nerimas, peraugantis į stiprią baimę. Jei šalia mes neturime kitų artimų žmonių, kurie gali mums padėti, saugumo jausmas gali pranykti visai. Vietoje jo patiriame stiprios baimės ar net panikos priepuolius. Ilgiau užsitęsusi tokia, mūsų kūną ir psichiką žalojanti būsena, gali stipriai pakenkti mūsų sveikatai. Jei patiriate tokius požymius, nedelsdami kreipkitės į šeimos ir porų santykių psichologą.
Saugumo jausmas ir Finansai
Stabili finansinė padėtis užtikrina mums stiprų Finansinio saugumo jausmą. Finansai yra tai, kas leidžia mums įsigyti maisto, gėrimų, rūbų, avalynės, sudaro galimybę ilsėtis, atgauti jėgas ir tenkinti kitus mūsų poreikius. Gyvendami santuokoje mes gauname du atlyginimus (jei abu sutuoktiniai dirba), o patiriamus gyvenimo kaštus (buto nuomą ar kreditą, eksploatacines išlaidas) dalijamės per pus. Mes taip pat sutaupome dėl bendro maitinimosi, kelionių ir patirdami kitus bendrus kaštus. Santykių krizė gali panaikinti šias galimybes ir gali tekti spręsti klausimą: kaip gyventi toliau? Saugumo jausmas finansų srityje smarkiai sumažėja. Dažniausiai ir daugiausiai nuo to nukenčia žmonos, nes jos: mažiau skiria dėmesio karjerai, o daugiau rūpinasi namais, vaikais; nes jos dažniausiai pasilieka auginti vaikus; nes jos iš savo vieno atlyginimo negali išlaikyti buvusių gyvenamų patalpų ir prasimaitinti su vaikais. Sunkiausiais atvejais saugumo jausmas vien tik dėl sumažėjusio Finansinio saugumo gali iššaukti ypatingai stiprų stresą, kuris gali smarkiai pakirsti mūsų sveikatą. O kas atsitiks, jei prie esamų problemų prisidės dar viena – nedarbingumas? Kas tada rūpinsis manimi? Kas rūpinsis vaikais?
Informaciją puslapiui Saugumo jausmas parengė
Mykolas Truncė,
Šeimos ir porų santykių psichologas
Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai: