ATKURKITE MEILĘ IR PAGARBĄ
IŠSPRĘSDAMI VISUS TARPUSAVIO KONFLIKTUS ABIPUSIO LAIMĖJIMO BŪDU
Sulyginus Moterų ir Vyrų teises, moterys gali gauti išsilavinimą ir uždirbti pajamas. Dažnai būna, kad moteris darbinėje veikloje turi vadovauti kitiems žmonėms. Taip ji išmoksta priiminėti sprendimus, prisiimti atsakomybę, vadovauti ir kontroliuoti. Tuos gebėjimus žmona perkelia į santykius su sutuoktiniu. Vyras nenori nusilesti ir abu patenka į konfliktą, kuriame stengiasi žūtbūt laimėti, tai yra, primesti sutuoktiniui savo siūlomą problemos sprendimą. Situaciją paaštrina „Noras būti teisiam“, verčiantis kovoti iki galo. Kovoti tol, kol bus įrodyta mano teisybė ir antra pusė nusileis, pasiduos. Tačiau, kas vyksta, kai mes nugalime kitą pusę? Nugalėtojas jaučia pasididžiavimą pasiekta pergale, palengvėjimą, saugumą, kad jo savivertė nenukentėjo ir jis eilinį kartą įrodė kitai pusei, kad yra pranašesnis. O kas gi vyksta su tuo, kuris yra nugalėtas, kuris turėjo nusileisti? Kas vyksta jo/jos širdyje? Kaip jis/ji jaučiasi? Tikiuosi, kad Jūs patys geriau žinote tą būseną. Seminaras poroms Nr. 2 “Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus” ir yra skirtas išmokyti sutuoktinius spręsti konfliktus taip, kad abu laimėtų.
Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus
Stipriausi ir dažniausi konfliktai poroje vyksta sekančiose srityse:
- Pinigai (dėl skolų, sutuoktinio išlaidų, nuosavų pirkinių…);
- Seksas (kiek dažnai reikėtų, kokybės…);
- Darbas (per daug laiko skiriama darbui, mažai šeimai, sutuoktinei….);
- Vaikai (skirtingas požiūris į vaiko auklėjimą, laiko skyrimo jiems…);
- Namų priežiūra (kas, kada ir kaip prižiūrės namus, skalbs rūbus, gamins maistą…);
- Gebėjimo atlikti (neigiamas vertinimas dėl to, kaip sekėsi atlikti vieną ar kitą darbą, pasiekti rezultatus….);
- Kitos konfliktų priežastys.
Nepageidaujamos pasekmės iš poroje kylančių ir neišspręstų konfliktų: Nesusipratimai, Nusivylimas, Nepasitenkinimas, Nuoskaudos, Nepagarba, Menkinimas, Įsižeidimai, Įžeidimai, Nepasitikėjimas, Nesusikalbėjimas, Pyktis, „Nekalbadieniai“, Keršijimas, Smurtas, Aukojimasis arba Kova, arba Skyrybos.
Jei nenorite patirti šių nepageidaujamų pasekmių, Jums derėtų išmokti kaip sutarti poroje sprendžiant konfliktus abipusiai naudingu sprendimu.
“Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus”
Veiksmų lygyje negalime surasti abiems pusėms priimtino sprendimo. Pvz. jei vyras penktadienio vakarą nori eiti į naktinį klubą, o žmona nori pasilikti namie, kaip išspręsti tokį prieštaravimą, kad patenkinti būtų abu. Jei abu eis į naktinį klubą, nepatenkinta bus žmona. Jei abu liks namie, nepatenkintas bus vyras. Koks čia gali būti kompromisas? Kaip viena pora seminare pasiūlė: „Abu išeina iš namų, pasėdi automobilyje ir sugrįžta namo“. Tačiau šis pavyzdys puikiai demonstruoja, kad kompromisas yra toks sprendimas, kuriame pralaimi abu.
Kaip surasti tokį Sprendimą, kuriame laimėtų abu?
Klasikinis pavyzdys, kaip veiksmų lygyje negalima surasti abiems pusėms priimtino sprendimo yra „Noriu apelsino“. Tai situacija, kai sūnus su dukra susipešė dėl apelsino. Mama klausia dukros „Ko tu nori?“. Dukra atsako – apelsino. Tada Mama klausia sūnaus „Ko tu nori?“. Sūnus atsako – apelsino.
Mama paima peilį ir perpjovusi apelsiną per pusę duoda vaikams po puselę. Abu vaikai pradeda verkti!!! Kodėl?
Todėl, kad mama šioje situacijoje neįsigilino, kokie yra tikrieji vaikų poreikiai. Jei mama būtų paklaususi vaikų „Kodėl tau reikia apelsino?“, ji būtų išgirdusi, kad dukrai apelsino reikėjo tam, kad ji galėtų atlikti dailės namų darbus su apelsino žievele. O sūnus norėjo minkštimo. Nežinodama tikrųjų vaikų poreikių, ji padalino apelsiną pusiau (kompromisas) ir taip nuskriaudė abu vaikus.
Yra konfliktinių situacijų, kuriose kompromisai yra iš vis neįmanomi. Pvz. Žmonos Skirtis su vyru– Nesiskirti arba Vyro gyventi su Žmona ar pradėti naują gyvenimą su dabartine Meiluže? Neišspręsti konfliktai atima iš mūsų dėmesį, energiją, laiko įtampoje. Neišsprendus šio vidinio konflikto neįmanoma atgauti vidinę ramybę ir pasitenkinimą tuo, ką tu gyveni, ką tu turi. Dėl to daromės jautresni, greičiau užsigauname, greičiau „įsiliepsnojame“, dažniau kyla tarpusavio konfliktai, atsiranda nepakantumas, įžeidimai, pažeminimai dar labiau atitolinantys sutuoktinius.
Kas yra konfliktas poroje?
Konfliktas poroje– tai nesutarimas, ginčas, kivirčas tarp dviejų žmonių dėl jų nesuvoktų bendrų tikslų, skirtingų poreikių ir norų jiems patenkinti susidūrimo, pasibaigiančio rimtais nesutarimais, nemaloniais išgyvenimais ar net smurtu.
Kaip galima spręsti konfliktus ir kaip sutarti poroje?
Pastaruosius 6000 metų sutuoktinių konfliktų išvengimui buvo taikomas „Paklusimo modelis“, kai Vyras yra skelbiamas šeimos galva, o Žmona turi jam paklusti. Tačiau šiais laikais, civilizuotuose kraštuose, kuriems priklauso ir Lietuva, Vyras ir Moteris yra lygūs, tad „Paklusimo modelis“ modelis konfliktų sprendime nebeveikia. Sutuoktinių nemokėjimas lygiateisiais pagrindais bendrauti tarpusavyje ir spręsti konfliktus veda į emocinį atšalimą, atstūmimą, užsibaigiantį gyvenimu aukojant save, aršiai konfliktuojant ar skyrybomis.
Geriausias įrankis išspręsti konfliktus abiems pusėms priimtinu sprendimu (Win-Win) yra Apribojimų teorijos (angl. Theory of Constraints) vienas iš Mąstymo įrankių – Išsisklaidantis konflikto debesėlis (toliau tekste IKD).
IKD sudarymas konkrečiam konfliktui leidžia mums pažvelgti giliau – į konflikto šaknis. Žingsnis po žingsnio nustatant veiksmus, sukeliančius konfliktą, išsiaiškinant tikruosius poreikius, kuriems tenkinti mes pasirenkame minėtus veiksmus, sutariant dėl galutinio tikslo bei keliant ir tikrinant prielaidas, kuriomis mes remiamės nutiesdami loginius ryšius tarp veiksmų, poreikių bei bendro galutinio tikslo galime surasti vietas, kuriose vadovaujamės neteisingomis prielaidomis. Suradę tokias vietas galime parinkti kitus veiksmus, kurie tenkintų mūsų poreikius – ir konfliktas išspręstas abiems pusėms laimint (Win-Win).
Kokia nauda iš tokio konflikto sprendimo varianto pasirinkimo?
Konflikto sprendimas sudarant IKD leidžia mums:
- Suvokti konfliktų esmę ir išsiaiškinti jų priežastis.
- Identifikuoti problemas, kurios kyla iš konfliktų .
- Surasti klaidingas prielaidas, dėl kurių kyla konfliktai ir jas pakeisti teisingomis.
- Surasti abiems pusėms naudingus sprendimus (Win-Win) .
- Išspręsti konfliktą taikiu būdu neįžeidžiant nei vienos pusės.
- Išsaugoti ir sustiprinti darnius santykius.
- Sustiprinti pagarbą ir pasitikėjimą vienas kitu.
- Sukurti saugią atmosferą namuose ir taip sustiprinti šeimą.
Seminaras poroms Nr. 2 vyks balandžio 15 d. (šeštadienį) nuo 9,00 iki 16,15 val. (8 ak. val. ) Vilniuje, arba nuotoliniu būdu (per Zoom).
Seminaras yra praktinis, tad vietų skaičius ribotas. Išankstinė registracija būtina.
Seminaras poroms Nr.2 : Registracija
Seminaro poroms Nr. 2 “Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus” programa:
- Dilemų ir konfliktų poroje sprendimo būdai poroje ir kaip jie įtakoja poros santykių darną.
- Vienintelis poros ryšį stiprinantis konflikto sprendimo būdas – surasti abipusiai naudingą sprendimą.
- Apribojimų teorijos Mąstymo įrankiai: IKD (Išsisklaidantis konflikto debesėlis).
- Kaip sudaryti ir patikrinti IKD .
- Kaip nustatyti tikruosius Poreikius ir Bendrą tikslą.
- Kaip įvardinti ir patikrinti prielaidas.
- Kaip atrasti abipusiai naudingus sprendimus – “Win-Win”.
- Kaip įgyvendinti abipusiai naudingą sprendimą.
- Kaip išvengti santykius sugadinančių konfliktinių situacijų.
Atsiliepimai
Dar kartą ačiū Jums!
Padėjote rasti mums win – win sprendimą įsisenėjusiame ir gyvenimą kartu temdančiame nesutarime dėl individualių pramogų ir poreikių laisvės bei atsakomybės:)
Bandysime taip išsinagrinėti ir kitus konfliktus bei dilemas..
Darbingos savaitės linkėdama, Jurga
Dabar jau tikiu, kad galime išspręsti visus tarpusavio konfliktus ir gyventi sutariant 🙂
Julius
Seminaras poroms Nr. 2: Registracija
Seminarą poroms Nr. 2 “Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimą” ves konsultantas, psichologas, TOC for education treneris, šeimų išsaugojimo ekspertas Mykolas Truncė, taikantis IKD klientų konsultavime, asmeniniame bei šeimyniniame gyvenime ir dėl to žinantis “Kaip sutarti poroje”.
Visą seminarą poroms Nr. 2“Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus” apgaubsime šilta, neįpareigojančia bei linksma atmosfera.
Investicija į gebėjimų “Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimą” suformavimą:
Vienam/vienai – 68 Eurai;
Porai – 98 Eurai
Nuolaidos:
- Auginantiems 3 ir daugiau vaikų ar vienišiems tėvams – 10 proc.
Vietų skaičius ribotas!
Seminaras poroms: Registracija
Informaciją puslapiui Seminaras poroms Nr. 2 “Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus” parengė
Mykolas Truncė
Porų psichologas, konsultantas, lektorius, TOC for Education sertifikuotas treneris,
Šeimų išsaugojimo ekspertas
PoruPsichologas@gmail.com
Tapk FB: Stipri šeima draugu ir pirma(-s) gauk naujienas apie porų santykius.